به وبسایت زرشوران خوش آمدید
shoar-1403
تاریخ 30 اردیبهشت 1403 - ساعت 3:40 قبل از ظهر

تولید ۱٫۲ تنی شمش طلا از معدن زرشوران

در سال ۹۹ محقق می‌شود؛

تولید ۱٫۲ تنی شمش طلا از معدن زرشوران

سرپرست شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلا زرشوران با بیان اینکه امسال برای تولید یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم شمش طلا از این معدن، برنامه‌ریزی شده است، گفت: در سال آینده میزان تولید از این معدن به یک هزار و ۵۰۰ کیلوگرم افزایش خواهد یافت.

«محسن نادری» افزود: این میزان تولید طلا در سال‌های گذشته و از ابتدای راه اندازی کارخانه تاکنون بی سابقه بوده است. از اردیبهشت ماه امسال با تغییر برنامه ریزی شرکت در زمینه تولید، وضعیت متفاوتی پدید آمد.

وی یادآور شد: فروردین ماه تولید شمش زرشوران ۳۸ کیلو گرم ثبت شد، اما با روند صعودی قابل توجه در خرداد ماه ۹۹ تولید ۷۱ کیلوگرم انجام شد و در تیرماه به ۸۶ کیلوگرم دست یافتیم و این روند تا تحقق هدف نهایی ادامه خواهد داشت.

به گفته نادری، اکنون مصرف خاک طلا در این مجموعه صنعتی نیز از ۳۲ هزار تن به ۳۶ هزار تن در ماه افزایش یافته است.  

وی یادآور شد: نوپا بودن صنعت طلا در سطح کشور از یک طرف و شرایط تحریم های ظالمانه علیه مملکت اسلامی از طرف دیگر شرایط کار را بسیار دشوار و طاقت فرسا ساخته، ولی با این وجود با اتکای به توان داخلی و تلاش متخصصان متعهد کشور در سال جهش تولید در مسیر تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی گامی محکم برداشته و در این ارتباط از تمامی سازمان‌ها، اداره ها، مقام‌ها و دستگاه های اجرایی اعم از استانی و کشوری انتظار مساعدت و همراهی وجود دارد.

نادری خاطرنشان ساخت: سیاست های حمایتی کمک شایانی به پیشبرد هدف تعریف شده این بخش خواهد داشت.   

وی اضافه کرد: کلنگ زنی و احداث کارخانه طلای زرشوران از سال ۱۳۸۶ با ظرفیت اسمی تولید سه تن در سال آغاز و در نهایت در آبان ۱۳۹۳ به بهره برداری رسید که به علت نواقص عمده در طراحی و ساخت کارخانه، تاکنون دستیابی به ظرفیت اسمی تحقق نیافته است.

نادری توضیح داد: آموزش و یادگیری نیروهای انسانی، هدفمند سازی فعالیت کارخانه و انجام اصلاحات خط تولید، تحقیق و توسعه در زمینه های جدید صنعت طلا، برنامه ریزی و اجرای برخی پروژه های حیاتی مجموعه مانند اخذ مجوزها و انجام مقدمات احداث طرح توسعه کارخانه، تکمیل و راه اندازی انبار ناریه معدن، تسریع فعالیت های اجرایی سد باطله کارخانه، گازرسانی به مجتمع برای جایگزینی سوخت مایع با گاز و چندین طرح و پروژه مهم دیگر از جمله اقدامات به عمل آمده در سه ماهه نخست ۱۳۹۹ محسوب می شود.  

 سرپرست شرکت گسترش معادن وصنایع معدنی طلا زرشوران افزود: مجموعه تلاش ها و اقدام های صورت گرفته موجب اخذ مجوزهای شروع عملیات اجرایی طرح توسعه کارخانه طلای زرشوران با هدف دستیابی به ظرفیت جدید  یک و نیم تن طلا در سال شد و برای تحقق این امر سازمان ایمیدرو ضمن حمایت و مساعدت حداکثری، میزان ۳۷ میلیون یورو و ۹۷ میلیارد تومان بودجه از منابع داخلی سازمان را اختصاص داد.

وی خاطرنشان ساخت: اکنون برای حل و فصل مشکلات قرار داد با پیمانکار پروژه سرگرم رایزنی هستیم، زیرا قرار داد از دو سال قبل متوقف شده و شرکت تلاش دارد تا براساس برنامه ریزی پیش برویم.

نادری پیش بینی کرد: رفع مشکلات حقوقی قرارداد موجب می شود تا ظرف دو سال آینده به ظرفیت تولید سه تن طلا در سال برسیم.

وی گفت: تغییرات پی درپی مدیریت در زرشوران و ناقص ماندن اجرای تصمیم های مدیریتی، به عنوان عاملی جدی در آسیب رساندن به مجموعه محسوب می شود و مانع پیشرفت کار بوده و بهبود بهره وری را با شکست روبرو ساخته است.     

نادری اضافه کرد: زرشوران در حالت فعلی برای بیش از هزار نفر اشتغال مستقیم و برای بیش از چند هزار نفر در منطقه اشتغال غیر مستقیم فراهم ساخته و این میزان اشتغال زایی با راه اندازی طرح توسعه می تواند به دو برابر نیز افزایش پیدا کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ویژه

آخرین مطالب