به وبسایت زرشوران خوش آمدید
shoar-1403
تاریخ 7 خرداد 1403 - ساعت 2:51 قبل از ظهر

تب داغ طلا فروکش کرد

تب داغ طلا فروکش کرد

جدیدترین نظرسنجی طلای کیتکونیوز هیچ تصویر قطعی از این فلز ارزشمند نشان نداد با این حال بدبینی کارشناسان وال استریت در کوتاه مدت غالب بود در حالی که سرمایه گذاران کوچک فوق العاده خوش بین ماندند.

حمله روسیه به اوکراین از قیمت طلا همچنان پشتیبانی خواهد کرد اما بعضی از تحلیلگران می گویند نگرانی از ابهاماتی که قیمت طلا را تقویت کرده اند به اوج رسیده اند و فضای کوتاه مدت در بازار این فلز ارزشمند تا حدودی کاهشی شده است.

آدام بوتون، استراتژیست ارزی ارشد فارکس لایو، حرکت قیمت طلا را در شرایطی که سرمایه گذاران نوسان قیمت ۱۰۰ دلاری اونس طلا در روز پنج شنبه را هضم کنند، نامنظم توصیف کرد. حمله نظامی روسیه به اوکراین آغاز شد و قیمت طلا در اواسط معاملات به ۱۹۷۶ دلار رسید که بالاترین قیمت از سپتامبر سال ۲۰۲۰ بود. با این حال بازار نتوانست رشد حدود سه درصدی خود را حفظ کند و تا پایان روز به رکورد پایین ۱۸۷۸ دلار سقوط کرد. در اوج این بحران طلا نشان داد که تنها دارایی امنی است که سرمایه گذاران خواهان داشتن آن هستند. با این حال احتمالا ترس از جنگ اوکراین به اوج خود رسیده و این موضوع می تواند مانعی برای افزایش طلا باشد. بوتون درباره قیمت طلا در کوتاه مدت نظر خنثی داشت.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها شش نفر معادل ۴۰ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند و همزمان هفت نفر معادل ۴۷ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند. دو نفر معادل ۱۳ درصد نظری نداشتند.

در این بین ۱۰۰۱ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها ۷۱۰ نفر معادل ۷۱ درصد افزایش قیمت طلا و ۱۸۷ نفر معادل ۱۹ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند در حالی که ۱۰۴ نفر معادل ۱۰ درصد نظری نداشتند.

این دورنمای خوش بینانه در میان سرمایه گذاران کوچک در حالی مشاهده شد که طلا هفته را با اندکی کاهش قیمت به پایان برد. در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا، هر اونس طلا ۳۸ دلار و ۷۰ سنت معادل ۰.۶ درصد ریزش کرد و در ۱۸۸۷ دلار و ۶۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۰.۵ درصد کاهش داشت.

بعضی از تحلیلگران خاطرنشان کردند که با وجود جهش ناموفق طلا در روز پنج شنبه، بازار روند صعودی قوی را حفظ کرده و رکوردهای قیمت بالاتر آن بالاتر می رود.

دیوید میدن، تحلیلگر بازار شرکن “اکوئیتی کپیتال” خاطرنشان کرد طلا حتی پیش از این که از موج تقاضا برای دارایی امن بهره ببرد، حمایت قوی پیدا کرده بود. هر گونه ابهام جدید یا رشد تنشهای ژئوپلیتیکی همچنان از قیمتها پشتیبانی خواهند کرد.

همچنین بعضی از تحلیلگران به دلیل جدی ماندن تهدید تورم برای اقتصاد نسبت به جنگ در اروپای شرقی، به طلا خوش بین مانده اند. آدریان دی، رئیس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی گفت: وضعیت پولی دلیل حرکت قیمت طلا در چند ماه گذشته است و مطمئنا به شکلی حل نمی شود که از نظر بنیادین برای طلا در کوتاه مدت منفی باشد.

اگرچه انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا ماه آینده نرخ بهره را تحکیم کند تا رشد قیمتهای مصرف کننده را مهار کند، بازار روی افزایش کمتر از ۵۰ واحدی نرخ بهره حساب می کند که برای طلا عامل مثبتی محسوب می شود.

با وجود این که احساسات خوش بینانه همچنان در بازار وجود دارد، بعضی از تحلیلگران می گویند معکوس شدن روند صعودی طلا در معاملات روز پنج شنبه، بعضی از معامله گران و سرمایه گذاران را عصبانی کرد و این مسئله روی قیمتها در کوتاه مدت سنگینی می کند.

مارک چندلر، مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس گفت: نسبت به قیمت طلا در هفته جاری بدبین است و افت قیمت به پایین ۱۸۷۷ دلار، به عقب نشینی طلا تا مرز ۱۸۵۰ دلار منتهی می شود. آمار اقتصادی مثبت آمریکا به خصوص آمار اشتغال غیرکشاورزی فوریه که روز جمعه منتشر می شود، می تواند قیمتها را تحت فشار کاهشی قرار دهد.

انتهای پیام

[ اتحادیه هیچگونه مسئولیتی جهت صحت هرگونه پیش بینی مذکور در این مطلب ندارد ]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ویژه

آخرین مطالب