به وبسایت زرشوران خوش آمدید
shoar-1403
تاریخ 30 اردیبهشت 1403 - ساعت 4:23 قبل از ظهر

۱۰ کشور بزرگ دارنده ذخایر طلای جهان

گروه معادن >فلزات گرانبها – شورای جهانی طلا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که بانک های مرکزی جهان همچنان به خرید ذخایر طلا ادامه می دهند و در این گزارش ۱۰ کشور بزرگ دارنده ذخایر طلا را معرفی کرده است.
۱۰ کشور بزرگ دارنده ذخایر طلای جهان

به گزارش ماین نیوز، شورای جهانی طلا اعلام کرد: بانک های مرکزی جهان در شش ماه دوم ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۳۳۶ تن به ذخایر طلای خود افزوده اند. این رقم در شش ماه نخست سال گذشته نیز به ۲۵۲ تن رسیده بود.

بر اساس این گزارش بانکهای مرکزی جهان همچنان به تلاش خود برای متنوع کردن ذخایر ارزی ادامه می دهند و سهم طلا را در ذخایر ارزی افزایش داده اند.

کاهش قیمت نفت، تنش های سیاسی خاورمیانه و کاهش رشد اقتصادی چین تاثیر زیادی بر افزایش ذخایر طلای بانک های مرکزی جهان داشته است.

آمارهای شورای جهانی طلا به معرفی ۱۰ کشور بزرگ دارنده ذخایر طلا پرداخته است:

۱۰ : هند – ذخایر رسمی طلای هند بیش از ۵۵۷٫۷ تن اعلام شده است که معادل ۵٫۴ درصد کل ذخایر ارزی این کشور است.

۹: هلند – میزان ذخایر رسمی طلای هلند بیش از ۶۱۲٫۵ تن اعلام شده است که این رقم معادل ۵۴٫۶ درصد ذخایر ارزی خارجی این کشور است.

۸ : ژاپن : میزان ذخایر طلای این کشور از سوی شورای جهانی طلا ۷۶۵٫۲ تن اعلام شده است که این رقم معادل ۲٫۱ درصد ذخایر ارزی خارجی است. ذخایر طلای ژاپن در سال ۱۹۵۰ میلادی به کمتر از ۶ تن رسیده بود و بانک مرکزی این کشور برای نخستین بار در سال ۱۹۵۹ میلادی میزان ذخایر طلا را به طور چشمگیری افزایش داد و ۱۶۹ تن طلا خریداری کرد. ژاپن در سال ۲۰۱۱ میلادی و با هدف آرام کردن سرمایه گذاران پس از وقوع فاجعه سونامی و انفجار نیروگاه اتمی، بیش از ۲۰ تریلیون ین از ذخایر طلای خود را فروخت.

۷ : سوییس- ذخایر طلای این کشور ۱۰۴۰ تن است. این رقم معادل ۶ درصد کل ذخایر ارزی سوییس است. در نوامبر ۲۰۱۴ رای دهندگان سوییسی با طرح افزایش ۲۰ درصدی ذخایر طلای این کشور مخالفت کردند.

۶ : روسیه- ذخایر طلای این کشور ۱۳۹۲ تن است که معادل ۱۳ درصد کل ذخایر ارزی است. روسیه سال گذشته ۲۰۰ تن طلا خریداری کرده است. ۱۴۱ تن از این رقم طی ماه های جولای تا دسامبر خریداری شده است.

۵ :چین: ذخایر طلای این کشور ۱۷۶۲ تن است که معادل ۱٫۸ درصد ذخایر ارزی این کشور بوده است. چین طی سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ میلادی میزان ذخایر طلای خود را ۶۰۰ تن افزایش داده است. این کشور از جولای گذشته تاکنون به طور ماهانه ذخایر طلا را اعلام می کند.

۴ :فرانسه: ذخایر طلای این کشور ۲۴۳۵ تن است که ۶۰ درصد ذخایر ارزی را تشکیل می دهد.

۳ : ایتالیا :ذخایر طلای ایتالیا ۲۴۵۱ تن اعلام شده که ۶۴ درصد کل ذخایر ارزی را تشکیل داده است.

۲ : آلمان: بیش از ۳۳۸۱ تن ذخایر طلا در اختیار دارد که این رقم معادل ۶۶ درصد ذخایر ارزی است. این کشور بیش از ۲۰۰ تن ذخایر طلا را در سال ۲۰۱۵ به خاک خود بازگردانده است.

۱ : آمریکا : ذخایر طلای این کشور ۸۱۳۳ تن است که این رقم ۷۲ درصد ذخایر ارزی را تشکیل داده است. آمریکا در سال ۱۹۵۲ میلادی بیش از ۲۰۶۶۳ تن ذخایر طلا داشت ولی این رقم در سال ۱۹۶۸ میلادی برای نخستین بار به کمتر از ۱۰ هزار تن کاهش یافت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

مطالب مرتبط

مطالب ویژه

آخرین مطالب